Ci, którzy decydują się na zabieg hirudoterapii po raz pierwszy, z pewnością mają wiele obaw. Jak będzie wyglądał zabieg? Czy jest bolesny? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Czy w trakcie trwania lub po zabiegu mogą zdarzyć się jakieś komplikacje? Rozwiewamy Wasze wszystkie wątpliwości. 

Przeciwwskazania do zabiegu

Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajduje się szereg chorób i dolegliwości, jak np. hemofilia, anemia, bardzo niskie ciśnienie krwi, brak śledziony, problemy z krzepnięciem krwi czy niski poziom hemoglobiny. Oczywiście zanim dojdzie do pierwszego zabiegu hirudoterapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem na temat ewentualnych chorób oraz dotychczas przyjmowanych leków. Dopiero jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) jest możliwe.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem nie powinniśmy przyjmować żadnych leków, które rozrzedzają krew lub rozszerzają naczynia krwionośne. Silne leki muszą być odstawione minimum dzień przed zabiegiem. Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Przed zabiegiem nie powinniśmy również używać mydeł zapachowych, balsamów i perfum. Zabronione jest też spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Pijawki nie lubią intensywnych zapachów.

Zabieg i po zabiegu

Podczas pierwszego zabiegu lekarz stawia maksymalnie 4 pijawki. Jednorazowe leczenie trwa od 45 do 90 min. Wszystko zależy od tempa pracy pijawek, na które wpływ może mieć pogoda, ciśnienie pacjenta czy miejsce przyssania pijawki.

Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, ponieważ krew może sączyć się z rany nawet przez 24 godziny. Opatrunek powinniśmy zmienić po 12 godzinach. Jeśli czas sączenia się krwi się bardzo wydłuża lub leci jej dużo, warto założyć opatrunek uciskowy. W razie niepokojących objawów skontaktujmy się z gabinetem. W miejscu ugryzienia może także pojawić się swędzenie, którego nie możemy rozdrapywać. Najlepiej stosować jakieś maści na ukąszenia komarów. Jeśli widzimy silną opuchliznę, sięgnijmy po Hudrocortisonum 0,5%.

Więcej informacji o zabiegach znajdziecie tu: http://pijawki.abros.pl/.