Każde zdarzenie drogowe jest traumatycznym przeżyciem. Jednak poza szkodami materialnymi i ewentualnymi urazami ciała, bycie sprawcą kolizji niesie również inne konsekwencje. Jakie? Między innymi utratę zniżek na ubezpieczenie.

Co to są zniżki na ubezpieczenie?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC regulowane jest ustawą o ruchu drogowym. Ubezpieczyciele mogą dowolnie ustalać jego ceny, ale zakres jest określony odgórnie. Aby uzyskać niższą cenę ubezpieczenia, kierowcy mogą gromadzić na swoim koncie zniżki. Maksymalnie mogą one wynosić 60%. Zniżki naliczane są w oparciu o bezszkodowy staż za kierownicą. Przykładowo jeśli masz prawo jazdy od 10 lat i przez ten czas ani razu nie spowodowałeś kolizji ani wypadku, możesz liczyć na 60% zniżki na ubezpieczenie OC. To naprawdę bardzo dużo, zważywszy że ceny ubezpieczeń systematycznie rosną i każda możliwość ich obniżki jest ważna.

Kiedy tracimy zniżki?

Zniżki możemy utracić w wyniku spowodowania kolizji. Ale czy od razu tracimy wszystkie zgromadzone do tej pory zniżki? W większości przypadków nie. Utracimy 10% za każdą szkodę. System zniżek ma zachęcać kierowców do bardziej ostrożnej jazdy oraz przewidywania za kierownicą, które pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Zniżki w dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco

Nieco inaczej wygląda kwestia zniżek w dobrowolnych ubezpieczeniach, takich jak autocasco. W ich przypadku również możemy je utracić – nie tylko kiedy będziemy sprawcą kolizji, ale kiedy zechcemy skorzystać z przysługującego nam ubezpieczenia. Na przykład wtedy kiedy kamień uderzy w naszą szybę powodując jej uszkodzenie. Trudno dopatrywać się w takim zdarzeniu winy kierowcy, jednak dla towarzystwa ubezpieczeniowego konieczność pokrycia szkody jest oczywistą stratą. Klient, który zdecyduje się z takiego odszkodowania skorzystać, musi się liczyć z tym że przy kontynuacji polisy zostanie mu doliczona zwyżka. Ale nie zawsze. Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom tak zwaną ochronę zniżek. Jest to dodatkowo płatna opcja. Polega ona na tym, że zniżki nie będziemy tracić kiedy zechcemy skorzystać ze swojego ubezpieczenia. Czy taka ochrona jest produktem wartym zainteresowania? Jeżeli często zdarza ci się powodowanie kolizji, posiadasz samochód o dużej wartości, a cena ubezpieczenia nie była niska, to jak najbardziej warto zainteresować się ochroną zniżek. Pieniądze na ubezpieczenie może ci dostarczyć kredyt gotówkowy. Nie brałeś tego rozwiązania pod uwagę? Warto zatem go przemyśleć. Kredyt gotówkowy można otrzymać wnioskując o niego telefonicznie lub online.