W sezonie grzewczym wszyscy odczuwamy efekty szkodliwego smogu. W związku z tym na ryku pojawia się coraz więcej rozwiązań, pozwalających na ogrzewanie domów w bezpieczny dla środowiska sposób. Jednym z nich jest odnawialne paliwo, które powstaje tylko z naturalnych tworzyw. Pellet, bo o nim mowa, uzyskiwany jest z odpadów po obróbce surowców, prasowanych pod wysokim ciśnieniem.
Rodzaje pelletu
W zależności od materiału z jakiego pozyskuje się pellet, wyróżnia się kilka jego rodzajów. Najpopularniejszym jest pellet drzewny. Można go uzyskać zarówno z resztek po obróbce drzew iglastych jak i liściastych. Za bardziej wartościowy pod względem kaloryczności uważa się ten powstający z odpadków drzew iglastych – szczególnie sosnowych. Drewno klejone wspomnianego gatunku, pozwala na pozyskanie wartościowego materiału opałowego. Na runku dostępny jest także pellet powstałym z siana, słomy czy łusek słonecznika.
Ekologiczny sposób na ogrzanie domu
Niewielkie ilości dwutlenku węgla powstające przy spalaniu, to jedna z największych zalet tego materiału grzewczego. Pellet nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego nie wytwarza także nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, popiół będący pozostałością po jego użytkowaniu może być stosowany jako nawóz dla roślin. Sposób w jaki pozyskuje się pellet sprawia, że jest on nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale i ekonomiczny. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka klas jakościowych pelletu. Wyższe ceny tego paliwa są adekwatne do jego wydajności.
Jaki pellet wybierać?
Najlepszej jakości materiał opałowy nie powinien mieć więcej niż 10% wilgotności, w przeciwnym razie będzie się rozpadał, a spalanie nie będzie wydajne. Należy także wybierać spośród produktów oznaczonych specjalnymi atestami. Na stronie https://envun.pl możesz sprawdzić certyfikaty świadczące o najwyższej jakości pelletu. Wybierając spośród propozycji dostępnych na rynku, trzeba także zwracać uwagę na zawartość popiołu–powinien wynosić mniej niż 0,7%. Kluczowa jest też wartość opałowa, która musi mieć co najmniej 4,6 kWh/kg.