Polecane
BIK o Polakach

Biuro Informacji Kredytowej każdego roku publikuje dane, które dotyczą sytuacji polskich kredytobiorców. To właśnie Bik jest krajowym rejestrem wszystkich zobowiązań kredytowych. Analizuje również sytuację każdego kredytobiorcy pod względem jego sytuacji finansowej na podstawie spłacanych rat, wartości kredytów czy trwania umowy z bankiem. Co o Polskich kredytobiorcach mówi teraz? Sprawdź już teraz.

 

Kredyty gotówkowe Polaków

 

Już ponad 15 milionów Polaków posiada jakiś kredyt gotówkowy. Przeciętne zadłużenie każdego z nas to jakieś 38 tysięcy złotych. Okazuje się, że nawet 90% polskich kredytobiorców nie ma problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Wartość tych, które nie są spłacane w ustalonym terminie to około 37 milionów złotych.

 

Najczęściej zaciągamy kredyty gotówkowe na dowolny cel. To takie zobowiązania dają największą swobodę w dysponowaniu uzyskanymi środkami finansowymi. Popularne są także kredyty celowe, bo chociaż w ich przypadku ograniczeniem jest konieczność wskazania konkretnego celu zaciąganego zobowiązania, to takie kredyty wykazują preferencyjne warunki. Są po prostu tańsze dla kredytobiorcy.

 

Pokolenie X najbardziej zadłużone

 

Okazuje się, że największą grupą kredytobiorców jest pokolenie X. To Polacy w wieku od 35 do 51 lat. Ta grupa stanowi aż 41% wszystkich klientów banków, dla których kredyty gotówkowe znalazły się w polu największego zainteresowania. To około 6 milionów kredytobiorców.

 

Ciekawe jest to, że tacy kredytobiorcy nie mają większych problemów ze spłatą zaciąganych kredytów. To dlatego, że to osoby aktywne zawodowo, które generują stały dochód. Najczęściej kredyty gotówkowe zaciągają osoby z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych miastach. Największa grupa mieszka w województwie mazowieckim. Warto podkreślić, że ta sama grupa posiada jednocześnie najwięcej kart kredytowych oraz kredytów hipotecznych.

 

Niesolidni dłużnicy według BIK

 

Okazuje się, że co dziewiąty Polak zmaga się z problemem terminowych spłat zaciągniętych zobowiązań. To dobry wynik, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkich mieszkańców całej Europy. Kredytobiorcy, którzy nie spłacają kredytów w terminie to najczęściej osoby, które mają mniej niż 41 lat.

 

Warto dodać, że we wspomnianej grupie pokolenia X, kredytobiorcy mogą nie radzić sobie nie tylko ze spłacaniem zobowiązań kredytowych. Wśród tej grupy wyróżniają się też długi z tytułu alimentów, nieopłaconych rachunków telefonicznych czy rachunków wynikających z umowy kupna-sprzedaży.

 

Kobiety vs. Mężczyźni

 

BIK potwierdza, że gorzej ze spłatą zobowiązań kredytowych radzą sobie mężczyźni. Chociaż ta grupa Polaków zarabia więcej, to jednocześnie ich kredyty gotówkowe czy inne zobowiązania opiewają na większą kwotę. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że długi mężczyzn są prawie dwa razy większe niż zadłużenia kobiet. To też panie są bardziej obowiązkowe i lepiej radzą sobie z planowaniem miesięcznych wydatków, w tym zarządzaniem środkami na spłatę kredytów zaciąganych w bankach.

 

About the author

Related Post