Polecane
Sezon poszukiwaczy poroży

Czas od końca lutego do maja nazywany jest sezonem dla poszukiwaczy poroży. To właśnie wtedy jeleniowate zrzucają poroże, na które czekają kolekcjonerzy oraz poszukiwacze, którzy zebrane okazy sprzedają w skupach.

Poroże to nie rogi!

Wielu ludzie myli te dwa pojęcia, więc na wstępnie wspomnijmy o tym, jaka jest różnica między porożem a rogami. A różnic jest kilka, rogi wyrastają raz i zwierzyna ma je do końca życia. Są one w środku puste i występują najczęściej u zwierząt takich jak krowa. Poroże natomiast, rośnie i co roku jest zrzucane przez zwierzęta takie jak jelenie czy łosie. W zaledwie kilka miesięcy na głowie jeleniowatych pojawia się poroże, które może ważyć od 3 do nawet 5 kg. Zadziwiające, prawda? Kolejna różnica między rogami a porożem widoczna jest gołym okiem – rogi są proste, a poroże może mieć kilka rozgałęzień.

Dlaczego ludzie zbierają poroże?

Można powiedzieć, że jest to hobby jak każde inne, a ze względu na różnorodne kształty, każdy okaz jest jedyny w swoim rodzaju. Samo szukanie jest czymś interesującym, a taki spacer po lesie dostarcza wielu emocji. Są też tacy, którzy zbierają je dla zysku, ponieważ w skupie poroża https://antlabo.pl/ można sprzedać znalezione okazy. A kwota, jaką za nie uzyskamy, zależy od ich wielkości oraz stanu. Najdroższe będzie poroże jelenia, ładnie wybarwione i świeże.

Co można zrobić z poroża?

Ze zrzutów można stworzyć wiele rzeczy, zaczynając od mebli, a kończąc na drobnych akcesoriach jak np. gwizdki na psy myśliwskie. Rzeczy te są doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych nie tylko w stylu myśliwskim, ale również rustykalnym czy skandynawskim. Dlatego cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach i już dawno przestały być domeną tylko zaprawionych myśliwych. Piękne grawerunki wykonane w łopatach jelenia lub łosia mogą stanowić niebanalny dodatek w wielu wnętrzach, ponieważ świetnie komponują się nie tylko w otoczeniu trofeów myśliwskich, ale także wśród tradycyjnych dodatków.

About the author

Related Post