Polecane
Jak postępować z listem windykacyjnym?

Skontaktowała się z Tobą firma windykacyjna? Nie wiesz co z tym listem zrobić? Na pewno nie wyrzucaj go ani o nim nie zapominaj. Masz dług, od którego nie uciekniesz, a widać wyraźnie, że wierzyciel właśnie rozpoczął proces odzyskania swoich należności. Podpowiadamy Ci, co zrobić, by jak najszybciej pozbyć się problemu.

Pierwsze wezwanie do zapłaty

Najczęściej proces odzyskiwania należności rozpoczyna się od działań z zakresu windykacji polubownej. Pierwszym krokiem jest właśnie list z wezwaniem do zapłaty. Czy wiesz, że właśnie to powiadomienie najczęściej skutkuje spłatą zadłużenia? Okazuje się, że część dłużników zapomniało o zaciągniętym zobowiązaniu, część w ogóle nie była ich świadoma.

Jeśli do Twojej skrzynki trafił list z wezwaniem do zapłaty, po prostu przyznaj – „mam dług” i podstępuj zgodnie z informacjami, jakie otrzymałeś od firmy windykacyjnej. Na takim wezwaniu znajdziesz dane dotyczące wierzyciela oraz tytuł, zgodnie z którym powstał dług. Firma windykacyjna podaje również numer konta bankowego oraz kwotę, jaką należy uregulować. Jeśli dysponujesz takimi środkami, spłać zadłużenie i po sprawie.

Listowne ponaglenie od windykatora

Bagatelizowanie długu sprawi tylko, że windykator wyśle Ci kolejne powiadomienie. Nie uciekaj od spłaty zobowiązania, bo z całą pewnością Ci się to nie uda. Jeśli nie masz wystarczających środków na jednorazową spłatę albo taka operacja znacznie zaburzyłaby Twoją płynność finansową, skontaktuj się z firmą windykacyjną.

Dzięki temu uruchomisz proces negocjacji oraz możliwe dojście do ugody. Pamiętaj, że wierzycielowi zależy na odzyskaniu swojej należności i jest skłonny pójść na kompromis. Rozłożenie długu na dogodne raty czy zaprzestanie naliczania odsetek, to tylko niektóre z ulg, na jakie może liczyć chętny do współpracy dłużnik.

Co powinien zrobić dłużnik?

Firma windykacyjna uświadomiła Ci, że posiadasz przeterminowane zobowiązanie, o które upomina się wierzyciel. Przyznanie – „mam dług” i chęć jego spłaty to pierwszy krok do wyjaśnienia tej niekomfortowej sytuacji. Kontakt z firmą windykacyjną jest kolejnym, który pozwoli Ci uzyskać dogodne warunki.

Musisz wiedzieć, że nowoczesna windykacja zakłada porozumienie, które ma być korzystne dla obu stron sporu. Dłużnik może więc wypracować ugodę, zgodnie z którą spłata długu nastąpi zgodnie z jego finansowymi możliwościami. Efektem będzie pozbycie się zadłużenia bez znacznej zmiany kondycji miesięcznego budżetu, jakim dysponuje.

UWAGA!

Pamiętaj, że brak chęci współpracy z firmą windykacyjną, która reprezentuje wierzyciela, może przyczynić się do wdrożenia działań z zakresu windykacji twardej. Ta uniemożliwi dojście do porozumienia i ugodę. Efektem będzie zaś trafienie sprawy do sądu, a następnie realizacja egzekucji komorniczej. Dłużnik nie może wtedy liczyć na żadne kompromisy, bo w takiej sytuacji dba się jedynie o interesy wierzyciela. Co więcej, obarczony zostanie dodatkowymi kosztami prowadzenia sprawy sądowej oraz tymi, które wiążą się z pracą komornika.

About the author

Related Post