Wiele się pisze na temat tego, jak uczyć się języków obcych, aby przyswoić jak najwięcej wiedzy, ale mało można znaleźć informacji na temat tego jak…się nie uczyć. Warto wiedzieć, jakich błędów unikać żeby nasza nauka była bardziej efektywna i żebyśmy nie stracili zapału po kilku tygodniach nauki. 

Nie myśl, że języka można się szybko nauczyć 

Panuje mylne przekonanie, że języka obcego można nauczyć się w trzy miesiące i jeżeli po tym czasie nie osiągamy satysfakcjonujących nas wyników to znaczy, że coś jest nie tak. A to ogromny błąd, bo nauka języka angielskiego częstochowa  http://tarkowski.edu.pl/ jest złożonym i długotrwałym procesem, w krótkim czasie nie jesteśmy w stanie przyswoić wielu informacji i to normalne, że „nawet” po roku wciąż mylą nam się czasy czy nie znamy wszystkich czasowników nieregularnych. Jeżeli z góry założymy, że np. w pół roku opanujemy język na poziomie  B2, to z góry przekreślamy swoje szanse, a jedno co osiągniemy to szybkie zniechęcenie efektami, które nie będą dla nas wystarczające. No bo jak to tak? Skoro reklamy szkół obiecują, że już w miesiąc uda nam się opanować język, a tu po kilku miesiącach tak słabo widoczne efekty? Tak, bo to jest normalne, nic nie przychodzi łatwo, a zwłaszcza nauka języka obcego. Dlatego zamiast wierzyć reklamom i z góry zakładać, że w rok opanujemy ogrom materiału, lepiej postawić sobie cele, które jesteśmy w stanie zrealizować. Wtedy małymi krokami i systematyczną nauką dojdziemy co celu. 

Nie rób przerw w nauce!

Chyba najgorsze co możemy zrobić to długie przerwy w nauce, bo tylko systematyczne zajęcia i powtórki materiału gwarantują sukces. Każdy z nas wie jak ciężko jest wrócić do nauki po długie przerwie, odkładamy więc to na później, tracąc przy tym czas podczas którego moglibyśmy nauczyć się pożytecznych zwrotów. Im dłuższa przerwa to więcej materiału uleci nam z głowy, a coś co było łatwe, teraz znowu będzie wydawało się trudne. Dlatego nie warto przerywać zajęć, bo systematyczność i ciągłość to gwarancja do zadowalających nas efektów.