Klienci, którzy chcą otworzyć nowy rachunek lub przenieść się do innej instytucji, często szukają jak najtańszej opcji. Mając wybór między zbliżonymi produktami, korzystniej jest posiadać darmowe konto bankowe, zamiast ponosić dodatkowe koszty za coś, co może być bezpłatne. Popularność usług za zero złotych sprawia, że banki muszą szukać innych możliwości zwiększania zysków. Popularną praktyką jest to, że regulaminy potencjalnie nieodpłatnych rachunków zawierają listy warunków, które są konieczne do spełnienia, aby możliwe było zwolnienie z opłat. Zastanawiasz się nad najlepszą dla siebie opcją? Przeczytaj nasz poradnik.

Dlaczego warto posiadać konto osobiste?

Każdy konsument powinien posiadać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Oferty banków zmieniają się w szybkim tempie i z czasem dostępnych jest coraz więcej nowych udogodnień. Przywiązanie i lojalność do instytucji, z której usług korzysta się wiele lat, raczej nie przynosi znacznych korzyści. Zazwyczaj rozwiązania małych banków są droższe i mniej zróżnicowane niż największych rynkowych graczy. Pamiętaj jednak, że przeniesienie konta możliwe jest bez wizyty w oddziale, a konsultanci zatroszczą się o powiadomienie odpowiednich urzędów i organów o tej zmianie.

Konto dopasowane do potrzeb

Aby wiedzieć, jak unikać opłat, należy być świadomym, za co bank może pobierać pieniądze. Przedstawiamy najczęstsze możliwości darmowych kont bankowych, z których bezpłatne korzystanie wiąże się ze spełnieniem dodatkowych warunków.

  • Prowadzenie rachunku – co do zasady zawsze jest darmowe, jednak zdarza się, że bezpłatność obowiązuje tylko w przypadku otrzymywania regularnych, miesięcznych wpływów na konto o danej wysokości,
  • karta płatnicza (bankomatowa) – jej pierwsze wydanie jest zazwyczaj darmowe, jednak każda kolejna może wiązać się z dodatkową zapłatą, oprócz tego koszty można ponosić za brak wymaganej liczby transakcji w miesiącu lub ich niską sumę,
  • wypłaty z bankomatu – instytucje czasami limitują częstotliwość korzystania z usługi lub ustalają minimalną kwotę wypłacanej gotówki, często też bezpłatne jest tylko korzystanie z urządzeń należących do danego banku.

Kluczowe przy wyborze rachunku bankowego jest przeanalizowanie taryf opłat i prowizji dostępnych w internecie. Ułatwieniem i oszczędnością czasu może być ranking darmowych kont osobistych. W ten sposób możliwe jest porównanie oferty różnych banków, bez konieczności odwiedzania witryny każdego z nich.

Korzyści z posiadania darmowego konta bankowego

Będąc świadomym koniecznych do spełnienia warunków, można mieć konto za zero. Natomiast jeszcze przyjemniejsze korzystanie z usługi zapewni dopracowany i intuicyjny system bankowy oraz powiązana z nim aplikacja mobilna. Szczególne znaczenie ma ten aspekt w przypadku klientów, którzy chcą mieć dostęp do finansów w każdej chwili.

Może okazać się, że płatne bankomaty nie są tak wielką przeszkodą, jeśli bank oferuje inne profity. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • płatności zbliżeniowe telefonem lub zegarkiem, dzięki cyfrowym portfelom Apple Pay i Google Pay lub ekspresowe transakcje z BLIK,
  • możliwość złożenia wniosku online o konto oszczędnościowe, które ma korzystne oprocentowanie,
  • usługa chargeback, pozwalająca uzyskać zwrot wydatków poniesionych kartą, np. w przypadku niezadowolenia z kupionego produktu.

Które usługi pozostają płatne?

Rosnąca popularność internetowych kont bankowych sprawia, że rola pracowników banku w ich obsłudze jest mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym instytucje te muszą mieć inne źródło przychodów. W większości przypadków darmowe konta bankowe nie oferują bezpłatnie takich usług jak:

  • wypłaty z dowolnych bankomatów w Polsce i za granicą,
  • przelewy ekspresowe,
  • transakcje zlecane w placówce,
  • ubezpieczenie konta.

Na czym opierać decyzję?

Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz oszczędności, na pewno zainteresują Cię darmowe konta bankowe. Musisz być świadomy, że ich bezpłatność wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W podjęciu decyzji pomocne będzie określenie:

  • jak często będziesz korzystał z bankomatów,
  • jakiej wysokości miesięczne wpływy będą przesyłane na rachunek,
  • czy preferujesz transakcje kartą, czy wolisz płacić gotówką,
  • ile przelewów chcesz realizować w miesiącu i jakiego typu?

Te podstawowe dane pozwolą Ci wybrać konto dostosowane do oczekiwań.

Najlepsze konto osobiste

Wciąż nie wiesz, czy bezpłatne rachunki istnieją? Wybierając darmowe konto bankowe (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce), dobrze jest przeanalizować dostępne na rynku opcje oraz określić własne potrzeby. Zastanów się nad tym, które warunki bezpłatności będziesz mógł bez problemu spełnić, a które mogą stanowić dla Ciebie trudność. Jeśli interesuje Cię korzystanie z danej usługi i prowadzenie rachunku przez dłuższy czas, warto sugerować się promocjami i możliwościami, jakie oferuje konto. Sprawdź ranking i wybierz produkt, którego naprawdę potrzebujesz.