Prawo
Podział majątku – czy jest istotny?

Kiedy ludzie się w sobie zakochują, nikt nie planuje rozłąki. Mało kto myśli wówczas o potencjalnych konsekwencjach braku intercyzy. Takie odgórne procedury zachodzą wyłącznie w przypadku posiadania dużego majątku z uwagi na przejęcie rodzinnego biznesu, czy w momencie gdy pełni się inną istotną funkcję, która daje odpowiednie korzyści materialne. Presja zewnętrzna jest wówczas usprawiedliwieniem dla konieczności zabezpieczenia się na wypadek rozwodu. Jednak co robić, gdy nie jest się żadnym dziedzicem, lecz po prostu serce traktuje się na równi z rozumem? Jakie mogą być konsekwencje braku ustalenia rozdzielności majątkowej?

Oczywiście potrzeba podpisania intercyzy może być powodem do zmartwienia partnera, który nawet o tym nie pomyślał. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inne podejście do życia a osoba, z którą pragniemy spędzić resztę naszych dni raczej jest nam znana, stąd ewentualny pomysł drugiej połówki, by ustalić rozdzielność majątkową, nie powinien być zaskoczeniem.

Co, jeśli ustalicie rozdzielność majątku na początku?

Wówczas możecie żyć tak, jakby tej rozdzielności nie było, bo przecież mąż może podać żonie numer konta bankowego, żona może dawać mężowi gotówkę na zakupy. Generalnie możecie, mimo podpisanej intercyzy, żyć jakby jej nie było. Do czasu ewentualnego rozwodu. Wtedy wszystko się zmienia… na waszą korzyść, ponieważ sprawy nie toczą się w nieskończoność. Kwestie podziału majątku macie wcześniej ustalone i będzie Wam łatwiej się pożegnać, by spróbować żyć w inny sposób.

Co, jeśli nie ustalicie rozdzielności majątku?

Jeśli dojdzie do rozwodu a Wy nie ustaliliście wcześniej kwestii rozdzielności majątkowej, konieczna będzie rada specjalistów w tej dziedzinie. Niestety ale rozwody tego typu nie są łatwe. Często ciągną się naprawdę długo. Zwłaszcza, gdy do samego majątku, dochodzą także dzieci oraz ubieganie się o opiekę rodzicielską oraz ustalenie kwoty alimentów. Bez pomocy prawnika nie uda się dojść do konsensusu. Każdy ma swoje indywidualne poczucie sprawstwa, bo np. mniej zarabiał ale włożył więcej pracy w budowę domu, czy zrezygnował z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci.

About the author

Related Post