Inne
Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy na zimę?

Ogród to miejsce wypoczynku i relaksu. W ogrodzie spędzamy wolne chwile, pielęgnując go, aby był ozdobą domu i powodem do dumy. Jak przygotować ogród na czas zimy i jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, aby wiosną nie przeżyć niemiłej niespodzianki?

Rośliny w ogrodzie

Część roślin, zwłaszcza krzewy, nie wymagają specjalnego przygotowania do zimy. Wystarczy dobrze posprzątać opadnięte liście, aby podłoże nie gniło i krzew sam poradzi sobie z temperaturą. Niektóre, bardziej wrażliwe krzaczki, należy owinąć specjalną otuliną, aby nie uległy przemarznięciu. Rośliny cebulowe powinny być przeniesione na zimę w ciepłe miejsce, dlatego po okresie kwitnienia, cebulki trzeba wykopać z ziemi i zabezpieczyć w suchym i utrzymującym dodatnią temperaturę pomieszczeniu. Ostatnie koszenie trawy przypada na około końcówkę października. Po ostatnim koszeniu trawnik powinien być dokładnie zgrabiony. 

Sprzęt i narzędzia ogrodnicze

Po zakończeniu prac w ogrodzie, należy zabezpieczyć narzędzia i wszystkie urządzenia, które nie będą używane do wiosny. Narzędzie takie jak szpadle, grabie i sekatory trzeba wyczyścić z resztek ziemi i przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. Może to być garaż, altana czy też specjalna szopa na narzędzia.

Niezbędnym sprzętem w każdym ogrodzie i na działce jest kosiarka. Każdy posiadacz choćby niewielkiego kawałka trawnika nie obędzie się bez tego urządzenia. W zależności od wielkości ogrodu i ukształtowania powierzchni można wybrać pomiędzy kosiarką elektryczną a kosiarką spalinową.

Kosiarkę elektryczną powinno się przed zimą oczyścić z trawy i zabezpieczyć przed korozją. Z kosiarki spalinowej trzeba wylać resztki paliwa i również oczyścić ją i zabezpieczyć.

Częścią najczęściej zużywającą się w kosiarkach są noże. Trzeba je więc regularnie ostrzyć. Niestety nie ma żadnych wytycznych odnośnie ostrzenia noży do kosiarki. Wszystko zależy od intensywności eksploatacji, oraz rodzaju podłoża na jakim kosiarka pracuje. Pomimo dużej dbałości o kosiarkę, czasami coś może się popsuć. Jeśli usterka jest niewielka, można sobie z nią poradzić samodzielnie, kupując oryginalne części do kosiarek  lub ich zamienniki. Noże i inne części można kupić tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.


About the author

Related Post