Inne
Kamery samochodowe za granicą – co mówi prawo?

Wydawałoby się, że gadżet taki jak kamera samochodowa nikomu nie przeszkadza. W Rosji używa jej prawie każdy – to właśnie stamtąd pochodzi większość filmików na Youtube. W Polsce również staje się coraz bardziej popularna. Ale nie w każdym państwie możemy korzystać z rejestratora samochodowego. Który kraj tego zabrania?

Kamera samochodowa – skąd jej popularność?

Kamery samochodowe szturmem weszły do Polski i stały się jednym z najpopularniejszych gadżetów, używanych w naszych samochodach. Sprawdzają się zawsze wtedy, gdy na drodze zdarzy się jakiś wypadek. To przydatny dowód zarówno dla policji, sądu, jak i ubezpieczyciela. Najtańsze kamery kosztują ok. 100 zł. Te z wyższej półki nawet ponad 1000 zł, jak np. kamera Dod LS475W+. Trzeba jednak zauważyć, że przy droższych urządzeniach różnicę widać nie tylko w jakości obrazów, ale także w jakości użytych materiałów czy dostępnych funkcjach i ulepszeniach.

W jakich państwach nie można używać kamery?

Jednym z państw, w których obowiązuje zakaz używania kamer, jest Austria. Nawet jeśli użyjemy kamery samochodowej, by nagrać czyjeś wykroczenie, musimy liczyć się z surowymi karami. Kraj ten ma odpowiednie służby od ścigania przestępców i nie możemy im wchodzić w paradę.

Również w Luksemburgu prawo wyraźnie zakazuje używania kamer. Za ich używanie na drogach publicznych możemy dostać mandat, a za opublikowanie materiału z kamerki grozi nam nawet więzienie. Również sądy nie dopuszczają nagrań jako dowodów w sprawie kolizji.

Jeśli chodzi o Niemcy, przepisy są niejednoznaczne. Niby możemy używać kamer, ale nie możemy publikować nagrań bez zgody widocznych na nich osób. Nawet sądy postępują różnie. Niekiedy nagranie może być dowodem w sprawie, a niekiedy materiał jest odrzucony, a autor nagrania karany. Lepiej nie ryzykować.

W Słowacji kamer również nie można używać, ale z nieco innego powodu. Po prostu zabraniane jest umieszczanie czegokolwiek na szybie, w polu widzenia kierowcy.

W Belgii możemy używać kamer do celów prywatnych. Jeśli jednak będziemy chcieli użyć nagrania jako materiału dowodowego, musimy poinformować o tym wszystkich uczestników zdarzenia.

About the author

Related Post