Jeżeli masz w planie zakup jakiegoś pojazdu, np. samochodu, prawdopodobnie rozważasz kredyt. Często posiłkujemy się gotówką pożyczoną w banku, aby sfinalizować transakcję. Możesz złożyć wniosek o kredyt samochodowy albo gotówkowy, ale wcześniej sprawdź, jakie oba rozwiązania mają zalety i wady.

Wielu z nas marzy o samochodzie prosto z salonu – brak usterek i idealny stan techniczny kuszą. Zwykle jednak taki zakup oznacza zbyt duży wydatek, dlatego decydujemy się na auto używane albo atrakcyjny kredyt samochodowy lub gotówkowy. Przed dokonaniem wyboru porównaj wady i zalety obu tych produktów i dopiero zastanów się, który będzie lepszy w Twojej sytuacji.

Kredyt samochodowy z zabezpieczeniem

Kredyt samochodowy można wziąć jedynie na zakup pojazdu silnikowego, chociaż nie musi to być samochód osobowy. Możesz zdecydować się też na auto dostawcze, ciężarowe, motocykl, ciągnik, a nawet jacht lub motorówkę. Nie ma maksymalnej kwoty – tę bank ustala indywidualnie z klientem. Z kolei maksymalny czas spłaty określono na 10 lat. Banki często chcą jednak zabezpieczyć się na ew. braku spłaty rat – to np. cesja polisy AC, depozyt karty pojazdu, zestaw rejestrowy.

Kredyt gotówkowy na samochód bez zabezpieczenia

Kredyt gotówkowy z kolei nie wymaga zabezpieczenia. Można go przeznaczyć na cokolwiek i bank nie wymaga wyjaśnienia. Wysokość i okres spłaty wybrany bank ustala indywidualnie z każdym klientem, ale zwykle wynika to m.in. z wysokości dochodów, rodzaju umowy, a także kwoty, o jaką wnioskujesz. Po policzeniu i określeniu Twojej zdolności kredytowej otrzymasz środki – zwykle trwa to błyskawicznie. Kredyt ten stanowi jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, gdyż formalności są niewielkie, a cała procedura przebiega szybko i sprawnie. Przed wizytą w banku naszykuj tylko dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach.

Kredyt samochodowy – czy warto?

Zakup auta warto zaplanować na początku roku. Wtedy są wyprzedaże poprzedniego rocznika. Warto porównać oferty różnych banków na kredyty gotówkowe i samochodowe. Niższe oprocentowani otrzymamy z autokredytem, ale też więcej czeka nas formalności. Pamiętajmy też, że wymagany jest wkład własny, co wpływa na łączny koszt kredytu i wysokość oprocentowania.

Kredyt gotówkowy – czy warto?

Kredyt gotówkowy zwykle jest droższy, ale na kupującym nie ciążą zabezpieczenia. Procedura przebiega zaś sprawnie, pieniądze można uzyskać niemal z dnia na dzień. Nie jest też wymagany wkład własny, aby dokonać zakupu auta.

Część pieniędzy możemy ponadto, co niezwykle ważne, przeznaczyć na inne wydatki – kredyt samochodowy otrzymamy tylko na sfinalizowanie zakupu pojazdu.