Polecane
Sukcesja a dziedziczenie – znaczące różnice
Rodzinny biznes. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często mamy z nim do czynienia. Dawniej nic innego, jak wspólny wysiłek, był szansą na osiągnięcie zamierzonego celu. Całe rodziny ciężko pracowały na swoje utrzymanie oraz na tworzenie potęgi firmy. Nic zatem dziwnego, że mało kto myślał o późniejszej sprzedaży biznesu obcej osobie. Zazwyczaj dokonywano sukcesji udziałów.
Przeniesienie praw firmy z jednego podmiotu na drugi, nie jest tym samym, co np. przepisanie nieruchomości. Udziały w firmie wielopokoleniowej, która zdążyła się już rozrosnąć poprzez zatrudnienie osób z zewnątrz, mogą być różnie podzielone między pracowników, co oznacza, że nie wszystko zależy od woli spadkodawcy. Sukcesja nie jest zatem zwykłym dziedziczeniem rodzinnego majątku, a stanowi raczej wdrożenie młodszego pokolenia do przejęcia udziałów firmy w przyszłości. Sukcesja może mieć miejsce jeszcze przed śmiercią seniora.

Od tego roku we Francji ten proces będzie znacznie utrudniony. Na szczęście w Polsce nie zapowiada się jeszcze na tego typu zmiany. W dalszym ciągu docenia się wielopokoleniową tradycję i przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie uznaje się za atut. W końcu miesiąc wdrożenia nie zastąpi wieloletnich obserwacji, pozwalających wręcz przesiąknąć rodzinną firmą.

Mimo wszystko w polskim prawie nie ma prostego rozwiązania sprawy dziedziczenia. Dlatego niezbędne jest wsparcie specjalistów z działu spadku http://zachowek.biz.pl/dzial-spadku-adwokat/. Każde przedsiębiorstwo podlega różnym dziedzinom prawa, dlatego jego przyszłość nie zależy wyłącznie od woli właściciela.

Popularnym sposobem na uniknięcie strat w procesie sukcesji jest rozdzielenie majątku firmowego od osobistego. Dodatkowo warto zabezpieczyć się finansowo, odkładając pewną kwotę oszczędności na czarną godzinę. Następnie należy postępować zgodnie z tym, co powie doświadczony prawnik, który pomoże przejść przez prawo cywilne, prawo spółek handlowych, prawo administracyjne, podatki, ulgi oraz wiele innych elementów, których jako laicy, nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Aby w jakimkolwiek stopniu rozjaśnić sobie różnego rodzaju kwestie prawne, warto zajrzeć na sprawdzony blog ekspercki, jak np. https://adwokat-wroclaw.biz.pl/publikacje/.

About the author

Related Post