Trójmiasto to kolejny przystanek na wyjazdowej mapie Artystycznej Podróży Hestii. Po wystawach m.in. w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, wybrane prace 15 młodych twórców – finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Foto: Bartek Wileński / PCG
Foto: Bartek Wileński / PCG
13445365_10153965758187562_7929148301893857123_n
Foto: Bartek Wileński / PCG

Na wystawie Wśród twarzy pojawiły się wybrane prace 15 laureatów i finalistów docenianego w środowisku twórczym oraz biznesowym konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Tegoroczna odsłona konkursu, który niezmiennie od 15 lat cieszy się prestiżem i popularnością wśród studentów wydziałów artystycznych w całej Polsce, zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia Grupy ERGO Hestia.

Wybór motywu oraz jednocześnie tytułu organizowanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy – Wśród twarzy – został podyktowany tematyką dzieł tworzonych przez młodych artystów w ramach konkursu. Często inspirujące stawały się dla nich fizjonomie ludzkie lub ich własne.

– Fakt ten nie może budzić zdziwienia, bo twarz kogoś bliskiego czy też własna jest najbardziej dostępnym tematem dla twórczości. Codzienne z nią obcowanie i obserwowanie skutkować może właśnie podjęciem działania twórczego, a dostrzeganie zmienności, przemijalności, czasowości są jednymi z podstawowych zadań i tematów sztuki od wielu wieków. Można by nawet powiedzieć, że twarz jest uniwersalnym przekazem w sztuce – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

15 młodych artystów na 15-lecie konkursu to jednocześnie tyle samo indywidualnych prób odpowiedzi na pytanie o twarz jako inspirację. Jedni starają się ją analizować, skupiając się na jej zmiennych wyglądach; inni uciekają przed jej przedstawianiem, wstawiając w jej miejsce zaskakujące, nieoczekiwane przedmioty. W tej właśnie dychotomii rozgrywać się będzie się sopocka wystawa. Część prac jest znana, bo to dzieła znane z konkursu APH, inne dopiero powstają, by znaleźć nowy kontekst na wystawie.

Wystawa Wśród twarzy organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także ich prace. Po wystawach w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu teraz kolekcja konkursowa zaprezentowana zostanie publiczności w Sopocie.